Каталог товарів

Навушники Sony WH-1000XM5 – фортелі для примхливих

Огляд
08 Лютого 2023 848
Автор: Станислав Душкевич

Родовід

   Нова модель повнорозмірних динамічних навушників закритого типу з системою активного шумопоглинання. На родовому дереві Sony з'явилася нова гілка. Ще не сьоме (вирішальне у долі), але вже п'яте коліно в родині бездротових тишостворюючих. Родовід я зобразив на обкладинці цього огляду. Sony WH-1000XM5 – центральна фігура (пуп землі чи сонце), бо є провідною моделлю в плані техніки та ідеології. Навушники у продажу майже рік, але і зараз у центрі уваги аудіофільської спільноти.

   Кожен виробник, розмірковуючи про якесь (нехай косметичне) оновлення модельного ряду, має різні думки що б таке зробити заради покращення... власних фінансових показників. Слава геніям маркетингу, які спромоглися надати наукові докази того, що список покращень повинен укладати саме споживач. Щонайменше бажано викреслити якомога більше пунктів із переліку виявлених недоліків.

   У цьому огляді нас будуть цікавити властивості, які є характерними саме для цих навушників. Якості, які відрізняють ІксЕм п'яту модель від, наприклад, ІксЕм четвертої. Або характеристики, які були суттєво покращені.

База

   Реліз моделі відбувся навесні минулого року. Написано і відзнято про ці навушники дуже багато. Все як завжди: одні оглядачі жваво щось вихвалюють, інші ті ж самі властивості ІксЕм п'ятих звуть антипокращенням і великою зрадою якимось там принципам. Ми тут (у неформальному клубі “Саундмаг”) однодумці лише в одному: треба постійно шукати “свій” звук і аудіопристрій, які максимально відповідають вашому смаку, та й то не довічно, а на якийсь період часу. Тому ваше завдання прочитати цей огляд, замотати на вус, та зробити все на власний розсуд.

Переваги

  Почнемо з того, за що переважна більшість експертів віддає Sony WH-1000XM5 пальмову гілку або лавровий вінок. Це безумовно система ANC.

Сторінка історії

   За інновації в галузі навушникобудування треба давати золоту статуетку Натаніеля Болдуїна – військового інженера із США, батька навушників. В 1921 році він накреслив конструкцію слухальців, якими ми їх знаємо – дві чашки, які з'єднує дуга на голові.

   Якби була моя воля, я б краще відлив із золота чарівний бюст пересічної телефоністки із компанії Белл (Bell). Hello Girl дуже втомлювались, бо продовж робочого дня тримали динамік в одній руці, а мікрофон в іншій. Винахідник Езра Джилліленд (E. T. Gilliland) розробив конструкцію, яка закріплювалася на плечах телефоністки.

Нагородному бюсту Hello Girl бути!

   По-перше, це справедливо, бо щось подібне навушникам, упряж Джилліленда, була вигадана ще в 1881 році, коли Болдуїну було лише 3 рочки. По-друге, бюст молодої квітучої дівчини – це красиво. Значно красивіше, ніж фігурка вусатого чоловіка, якого все одно усі будуть приймати за вождя племені пролетаріїв замолоду. Будь-які досягнення можна вимірювати бюстами Hello Girl... Гей, люди, а на чому ми зупинилися?

Система ANC

   Ми говорили про те, що суперефективна система шумопоглинання, якою інженери компанії Sony начинили модель WH-1000XM5 – перша серед найкращих. Осяйний бюст Hello Girl вирушає в штаб-квартиру Sony в Токіо.

   Є за що. Існують шумопоглинаючі навушники, які вдало компенсують ревіння реактивних двигунів, але мало кому вдалося заглушити вороняче весілля – вереск дітлашні на ігровому майданчику у самому розпалі гри. А розробникам із компанії Sony це вдалося. Молоді батьки  щасливі й готові скинутись на величезний бюст. Їх свіжі голови врятовані, ніхто не буде бурити в них отвори ультразвуком.

   Якщо ви бажаєте, щоб панувала тиша там, де це принципово неможливо, обирайте XM5. Тоді ви точно довідаєтесь, який рід тиші мали на увазі наші пращури, говорячи “Тиша хоч маком сій”. Занурення у технічні деталі шумопоглинання далі по тексту.

Зовнішні зміни

   Для того, щоб збагнути масштаб події та оцінити глибину інновацій від Sony треба серйо́зно поставитися до вибору слів. Отже, більш влучного коментаря українською, ніж “У лісі щось велике здохло”, вигадати важко.

   Спочатку дивимось на картинку. Спі́льний портрет серії WH-1000XM.

WH-1000XM line

   Постерігаєте зміни зовнішності слухальців? Безумовно косметичні розбіжності є, але суттєвих немає. І все-таки щось здохло, бо трапилось диво. Виявляється, що дизайн “Одного разу і назавжди” не такий вже й назавжди.

WH-1000XM5 chash

Зараз ви на власні очі бачите нові форми – симетри́чне зализане “корито”.

   Банзай! – вигукнули навіть ті, хто й не підозрював, що знає японську (а тим більше переможний клич самурая). – А ми думали, що дизайн лінійки довічний!

WH-1000XM5 all

   Мені невідомо, як воно там, але Sony WH-1000XM5 мають такий вигляд, ніби інженери Sony й справді досліджували прототип моделі на аеродинаміку. Та й не один раз. Зализували майбутні корпуси та й знову поміщали у потужний повітряний потік. І так кілька разів. Поки не досягли показників обтічності, які їм тільки й відомі. Що ще робили, нам невідомо, але результат аж очі вбирає. Підсумки цієї роботи: ідеальні обтічні форми й мінімальна питома вага (250 г).

Краса притягує красу. Назвемо так тест, який я сам й вигадав. Примірюємо навушники на гарну дівчину. Ідеальний експеримент за участю русявої, чорнявки та рудої.   WH-1000XM5 girls

   Дивимось на фото. Навушники не тільки не зіпсували вроду, а ще й додали краси і загадковості образу. Згодні? Шляхом наукового експерименту доведено: дизайн Sony WH-1000XM5 є стильним, модним, молодіжним.

   Коли розглядаєш нових “Соньок”, спадає на думку, що у надрах компанії Sony знайшлися справжні митці, які вирішили слідувати заповіту Мікеланджело – відсікати зайве.

Sony WH-1000XM5 xm4

   У ІксЕм п'ятої моделі різак торкнувся дуги: зникли дві завіси, дужка стала суцільною та гнучкою. Відсутність зламів дозволило зробити дужку довшою, та більш рівномірно розподілити по голові вагу навушників.

Sony WH-1000XM5 xm4 2

   У процесі спрощення конструкції зовсім зникли шарніри-виделки, дужка зразу переходить в циліндровий механізм регулювання. Механізм безсхідчастий, шворінь висувається приблизно на 4 см з кожного боку. І, уявить собі, геть нечутно, без характерних звуків клац-клац-клац (о, ностальжі!).

  Така конструкція дає чашам можливість обертатися на 120 градусів навколо вертикальної вісі, ступінь свободи на прилаштовування до форми голови до 30 градусів.

Sony WH-1000XM5 case

  Так, тепер чашки не складаються в кейс у позі “валета”. Тож чохол став трохи вищим, але й одночасно більш пласким. На мою думку, вибір між втратою компактності (у межах 5-7 см) та новим звучанням і рівнем тиші не є принциповим, як й інші дрібниці.

Дрібниці

   Я чув критичні відгуки про те, що матеріал чаш дуже сильно збирає відбитки пальців. Чудово! Буду знати, якщо хтось без дозволу мацав мої навушники та залишив декілька ковбасних плям. Усім, хто полюбляє побухтіти, я готовий подарувати ганчірку з мікрофібри.

Sony WH-1000XM5 case2

   Навушники треба любити, плекати, вилощувати. Бо якщо бруду не видно, не означає, що його немає. Беремо ганчірку і наводимо лоск.

   Є ще якісь пропозиції, як не лишати пальчики? Можна, безумовно, обклеїти чаші плівкою “під карбон”. Але тоді вийде зовсім інша модель...

px7-carbon

   Впізнали конкурента? Це навушники PX7 від компанії B&W. Формою чаш дуже схожі.

bose nc700

Тієї ж самой стилістики додержується модель NC700 іншого потужного конкурента, компанії Bose.

 

Свободу вухам!

   Овальні амбушури Sony WH-1000XM5 доволі глибокі та м'які. Пошиті вони з екошкіри, наповнювач – піна середньої щільності, з пам'яттю. Зовнішні габарити 100 на 80 мм, внутрішні 60 на 40 мм. Стандартні розміри для європе́йського ринку. Що тут дивного? Дивне скоріше те, японці досить довго йшли до того, щоб стандартному європе́йському вуху було не тісно у повнорозмірній чашці навушника від Sony. Треба сказати, що рівень пасивної звукоізоляції навушників гідний хвали.

Водонепрони́кливість

   Нічого невідомо про захисну формулу XM5 (ІРх, чи щось подібне). Обтічні форми не привід випробувати навушники під заливним дощем. Мжичка, мабуть, не завдасть їм шкоди, а от іспит зливою я б XM5 не влаштовував.

Що усередині

У цьому огляді я виконаю бажання, яке час від часу виникає майже у кожного користувача: зазирнути: а що там усередині. Бо, коли навушники звучать магічно, здається, що у чашах оселився маленький гномський оркестр. Тебе ніби хтось підштовхує підгледіти, як вони грають на дрібне́сеньких скрипочках.

xm5 in1

Хоп! Є проникнення! Застати музик знена́цька не вдалося. Гноми десь сховалися.

 

Драйвери

  Гномський ансамбль обернувся у пару динаміків діаметром 30 мм з неодимовими магнітами й купу електроніки: плати, шлейфи, акумулятор тощо. Характеристики динаміків: розкид частот від 4 до 40000 Гц, імпеданс 48 Ом.

   Для порівняння, Sony WH-1000XM4 має 40-міліметровий драйвер. Невже в нової моделі бас більш кволий?Ні в якому разі! По-перше, випромінювачі XM5 – це зовсім інші динаміки. Вони мають мембрану із вуглецевого волокна (у XM4 дифузор із полімера на основі поліефіру – LCP). Карбонова мембрана більш жорстка ніж LCP. У цілому мембрана з вуглепластику в поєднанні з м'яким підвісом робить бас детальнішим і чутливішим. У Sony WH-1000XM5 помітно поліпшилися тембр і чіткість баса. Тепер насолоді глибокими басами не заважає “ефект бочки”. Зараз, коли динамік отримав більш простору, у звучанні додалося прозорості та об'єму.

   Крокуємо далі гномською лабораторією звуку. Бачимо, як ретельно японські інженери втілювали в життя концепцію “Тиша зовні, тиша зсере́дини”. Всі дроти змінили на шлейфи.

   А от і головні перетворювачі гомону у тишу: мікросхеми ANC і мікрофони. Шумопоглинанням займаються відразу два процесори: побудований на базі чіпа QN1 (як і в XM4) та й на базі чіпа V1 (чіп, відомий нам по моделі WF-1000XM4). Поєднанні зусилля антишумових процесорів підтримуються масивом із 8 мікрофонів.

Мікрофони

   Sony перемагає у змаганні на кількість мікрофонів. Пара з них – голосові. Тож якість XM5 як гарнітури значно поліпшилася. Є збалансована робота мікрофонів та електроніки шумопоглинача. Навіть коли ви здійснюєте дзвінок з гомінливого місця, вас чути доволі чітко. Система добре відділяє ваш голос від фонового шуму.

   Три пари мікрофонів, спрямованих назовні, уловлюють зовнішній шум і відтворюють його ж, але в протифазі. Нагорода користувачу – тиша.

Сенсорна панель

   У “розрізі” правої чаші Sony WH-1000XM5 ми бачимо великий сенсор – це пульт керування навушниками. Тачпад працює чітко, список команд пальцями з часів XM4 не змінився.

xm5 in2

Акумулятор

   Ця вельми важлива складова частина “залягає” зразу під сенсором управління. Від технічних характеристик акумулятора залежать властивості навушників, які виводять Sony WH-1000XM5 у число переможців щодо показників автономності.

Час автономної роботи

   За специфікацією виробника Sony WH-1000XM5 повинні протриматися до 30 годин з увімкненою системою ANC. Рекордні 30 годин безперервного прослуховування! Зрозуміло, що жодна людина такого не витримає. Зазвичай вам доведеться лише один раз за 3-4 доби приєднувати гніздо USB-C навушників до зарядного пристрою.

   Якщо вимкнути шумопоглинання, еквалайзер, режим DSEE Extrime та додержувати гучність на рівні 65%, то час автономної роботи збільшується до 40 годин.

   Функція швидкої зарядки (Quick Charging) дозволяє додати 3 години прослуховування після 3-хвилинного циклу заряджання.

   Час автономної роботи гарнітури у режимі розмови 24 години з ANC і 32 години без ANC.

   Цикл стовідсоткового поновлення заряду акумулятора – 3 години 24 хвилини.

   Власнику також залишили останній шанс: приєднати навушники у старовинний спосіб, за допомогою дроту (через гніздо 3,5 мм). Музика буде звучати вічно (про вічне з погляду Sony – в кінці огляду).

Датчики

   Перед тим, як дослідити численні датчики, ще раз кинемо погляд на флагман та його попередника. У чаші XM4 є віконце.

xm4-5 sensor

Саме через цей отвір дивиться на світ оптичний датчик автопаузи (або датчик наближення). Тому треба ретельно пильнувати, щоб ніщо не затуляло віконце, а також не допускати його забруднення. У протилежному випадку може не спрацювати сенсор, який зупиняє відтворення, коли навушники знімають з голови.

Чи є такий датчик в XM5? – Так. Кільце навколо драйвера і є датчик автопаузи електростатичного типу.

 

Датчик тиску повітря

   За допомогою цього датчика та функції Atmospheric Pressure Optimizing система підбирає параметри шумопоглинання на великій висоті під час польоту в літаку.

 

Функції

   Описані нижче функції з'явилися не вчора. Від моделі до моделі вони їх удоскона́лювали, як збоку програмного забезпечення, та і з боку “заліза”. Ці функції варто згадати, щоб у читача сформувалося розуміння того, що Sony WH-1000XM5 не просто навушники, а просунутий інтелектуальний пристрій. Місія цих розумних слухальців полягає у тому, щоб зробити ваше життя більш зручним і яскравим.

Адаптивне управління звуком

   Система без вашої участі постійно аналізує навколишнє оточення. Для різної шумової картини існують свої налаштування активного шумопоглинання.

   Якщо, на думку системи, ви знаходитесь на вулиці, ступінь шумопоглинання знижується, заради безпеки вмикається режим прозорості, який дає можливість чути, що відбувається навколо. В офісі гарнітура автоматично переходить до більш високого рівня шумопоглинання. У легковому транспорті, де треба компенсувати шум дороги й голоси пасажирів, система автоматичного шумопоглинання працює на максимумі.

DSEE Extrime

“Стара”, ще з часів XM4, функція. За допомогою технології Edge AI файли з низькою роздільною здатністю вдається підтягнути майже до рівня CD.

Speak-to-Chat

Функція “Спілкування в чаті” – вимикає музику, коли ви починаєте говорити. Строго кажучи, необов'язково щось говорити, до стоп м'юзик може привести, наприклад, плескання в долоні, або тупання ногою. Треба тільки у додатку налаштувати рівень шуму, на який відреагує датчик. Бо електроніка вам чхнути не дасть, буде зупиняти музику на кожне кхе-кхе-кхе.

Quick Attention

Режим швидкої уваги вмикається одразу, щойно ви закриєте правий навушник долонею. Гучність відтворення зменшується, проникність навколишніх звуків зростає. Функція покращує чутність голосу людини, яка до вас звертається, компенсує навколишній шум.

360 Reality Audio

Базується на технології об’єкто-орієнтованого просторового звучання. Це цікаво. Окремі джерела звуку (музики оркестру і навіть слухачі в залі) розташовуються в 360-градусному звуковому полі.

 

HeadPhones Connect

Фірмовий застосунок від компанії Sony. Значно розширює можливості керування навушниками.

xm5 dodat

У застосуноку є вкладка налаштування звуку. Можна владнувати керування околи́чними звуками, увімкнути ANC або вимкнути режим шумопоглинання, режим прозорості.

   Персональний аудіопрофіль можна влаштувати за допомогою еквалайзеру с 10 готовими пресетами й двома кастомними.

  Є налаштування 360 Reality Audio та багато чого іншого. Застосунок однозначно корисний і рекомендований до встановлення.

Зв'язок і кодеки

   Під час зазирання всередину Sony WH-1000XM5 ми не помітили там крихітних радіотелефоністок. Повітряний міст між джерелом звуку та навушником побудовано за допомогою блютуз-модуля на базі чіпа Mediatek MT2822A (Bluetooth SoC). Протокол передання даних Bluetooth 5.2.

   У специфікації заявлено про підтримку трьох кодеків SBC, AAC та фірмового LDAC. Дивно, але підтримка кодеків aptX, яка була у XM4, у моделі XM5 зникла. Розробників із Sony можна зрозуміти. Нащо вкладати гроші (ліцензійний збір) в чужі продукти, коли є власні. Та й такі гарні, як lossless- кодек LDAC, який за характеристиками не тільки не поступається більш розкрученим розробкам американської компанії Qualcomm, але й має над ними перевагу.

   Минув той час, коли аудіотовариство відносилося до LDAC з недовірою. Дійсно, і зараз важко уявіть собі шалений бітрейт 990 Кб/с при частоті дискретизації 96 кГц. Щоб все спрацювало, повинна бути реалізована підтримка LDAC на обох девайсах, які сполучаються. Звісно, що з продуктами від Sony немає проблем.

   У 2017 році компанія Sony вдалася до простих, але мегаефективних кроків: дала безплатну підтримку LDAC в пакеті з Android, починаючи з версії 8.0 Oreo.

   Покажіть мені виробника пристроїв на базі андроїд, який відмовиться додати переваг своїм девайсам, причому без зайвих витрат. Такі маркетингові битви на користь користувача мені подобаються.

Підтримка Multipoint

   Технологія Multipoint, дає змогу Sony WH-1000XM5 підключатися до двох пристроїв одночасно. Наприклад, якщо під час того, як ви слухаєте музику з плеєра, на смартфон поступає дзвінок, то навушники самі перемикнуться на телефон, щоб ви могли відповісти. Що правда, на цей час є дилема: маємо мультипойнт – втрачаємо LDAC. 

Звучання

   Баси у Sony WH-1000XM5 такі, що треноване вухо відчуває розбірне нашаро́вування і текстуру. Найни́жчий звук не тоне у потоці більш швидких хвиль середнього баса. Від самого низу до верхів НЧ-діапазону тебе ніби несе течія, плавно і непомітно розливається теплою річкою середньочастотної ділянки діапазону. Найвища точка АЧХ 40 тисяч герць, найнижча – 4 Гц, що понад порогами чутності людського вуха. Тому у зоні чутності динамік відпрацьовує надійно і чітко. Детальності (як і її мікроскладової) вистачає практично для більшості жанрів музики, кіно та іграшок. Для кожного сеансу можна підібрати доречний пресет.

Природність

   Який шлях обрали інженери “Соні” у лютій боротьбі за нову якість звуку?

   Щоб дати відповідь на це питання, треба прослухати ту саму збірку різножанрових композицій змінюючи “вуха”. Вимикаємо шумодав, всілякі покращалки, додавач об'єму тощо.

   Спочатку беремо XM3. Послідовно слухаємо класику, джаз (живі інструменти), електронну музику, рок (можна важкий), поп.

   Друга спроба. Навушники XM4. Теж саме, без купюр, приділяємо увагу акцентам.

   Третя спроба. Навушники XM5. Чуєте? Музика така сама, а звучить інакше. Якщо підібрати ключове слово для цього “інакше”, то це буде поняття, яке зветься “природність”. На контрасті легко зрозуміти, що ІксЕм п'яті звучать найбільш натурально. Наближенно до природнього звучання “живого” оркестру, джаз-бенду, рок-групи. А от суто електронна музика трохи померкне. Та й знову засяє, коли ви повернете процесорні “милиці”: DSEE Extrime, 360 Reality Audio, пограєтесь еквалайзером тощо.

   Тож висновок с цього експерименту однозначний. Нові Sony WH-1000XM5 – це новий крок на шляху створення ілюзії, яку ми звемо “звук як у реальному житті”.

Про вічне

   Ціни навушників серії WH-1000XM немов обдало морозом. ІксЕм треті коштують 350 доларів, ІксЕм четверті – 350 зелених, ІксЕм п'яті … які є варіанти? Вірно! ІксЕм п'яті теж 350 доларів.

   Я уявляю собі керівника відділу маркетингу компанії Sony. Здається, це чоловік невеликого росту (це по японським міркам), але завзятущий. Хай буде пан Харакірі Цуро. Якщо він дає наказ вкластися в $350 (з урахуванням прибутку), то хто його наважиться ослухатися? Хто чув, а хто і на власні очі бачив, що на столі начальника, так би мовити, завжди під рукою, на гарній підставці поки що спочиває самурайський меч.

   “Отож на носі собі зарубіть!” – Не треба нервуватися, пан Харакірі Цуро, ми до останку життя запам'ятали – 350 доларів і ні йеною більше!

   Тому, щоб за рік заощадити на нові навушники (мабуть, вже ІксЕм шості) треба щомісяця відкладати 29 доларів. План чіткий та безпрограва́льний. Гарантія 100 відсотків.

   Ефект як від правильного листа до Святого Миколая:

   “Принеси мені, дідусь, слухальця від “Соні”!”

   Агов! Чи відомо вам, що по аудіотехніці “Саундмаг” є сертифікованим представником Святого Миколая? Отож пишіть свій віршік якнайшвидше!

   Має бути щось вічносуще.

   Вічна музика.

   Вічні ціни на флагманські антишумові навушники від Sony.

 

Постскриптум

    Шановні читачі! Від вас зворотного зв'язку не дочекаєшся (чи це не так?). Тому я сам собі поставлю запитання. Сам же й дам на них відповідь.

   Робота з запереченнями

   1. Обурений голос: Тільки так здається, що XM5 – принципово нова модель! Зробили все якнайдешевше та й годі.

   Моя відповідь: Хай виробники не зупиняються й роблять ще дешевше. А ми, як ті індіанці, трохи почекаємо на березі річки – навушники самі припливуть до нас і з шаленими знижками.

   2. Допитливого читача цікавить: Чи правда, що на розробку моделі вплинув принцип “я глухий і німий”?

   Вислів бере початок з виховательок дитсадка, які дуже сильно втомлювалися від дитячого вереску (суцільний ультразвук) і мали єдине бажання – трохи тиші та спокою. Sony WH-1000XM5 зупиняють високочастотне буріння мозку краще, ніж завідувачка садочком, яка раптово з'явилася. Шумопоглинач навушників робить видалення ВЧ-звуків настільки ефективно, що я не б радив б ІксЕм п'яті молодим батькам. Не проґавте важливі повідомлення від вашої дитинки. Ви говорите, що є режим прозорості? Так, є. Тому люто раджу Sony WH-1000XM5 молодим батькам також. Відпочивайте. До того ж вушний датчик досить добре зупиняє музику в той момент, коли ви зняли навушники з голови.

 

   До речі, в салонах “Саундмага” в Києві, Дніпрі, Одесі, Івано-Франківську працюють спеціально навчені люди. Такі ж, як і ви, прибацані у своєї пристрасті до якісного звуку. Завітайте до нас на вогник, добрий звук та професійну консультацію.

Товари зі статті

Soundmag
Налаштування збережено